Sayın Ertan Bey, bize kısaca kendinizi tanıtarak, sektördeki kariyerinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle bana ve şirketime, kendini tanıtma imkanı verdiğiniz için teşekkür ederim. Sanayiye ilk gelişim ortaokul yıllarımda oldu. Yaz tatillerimi bobinaj ve su pompaları tamiratı yapan Dayımın yanında çırak olarak çalışarak geçirdim. Sanayiyi sevmiştim. Bu iş beni eğitim hayatımda makine mühendisliğine yönlendirdi. 2007 yılında Kırıkkale Mühendislik Fakültesi’nden mezun oldum. İlk mesleki tecrübem asansör imalatı konusunda oldu. Bu tecrübem fazla sürmese de beni fazlasıyla etkilemişti. Daha sonra çalıştığım demir çelik imalatı yapan fabrikada, imalat, tasarım ve kalite kontrol alanlarında 6 senelik bir iş tecrübem oldu. Ama asansör imalatı bu yıllarda dahi aklımdan çıkmıyordu.

İKİE Asansör’ün kuruluş hikayesini anlatarak fi rma faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Asansör imalatı konusunda tekrar çalışma kararı aldım. Bu konuyu Kepi Asansör Market’in sahibi Emre İpek ile istişare ett ik. Emre Bey’i önceki asansör imalat tecrübemden tanıyordum. O da ben de imalatı çok seviyorduk. Sonunda yapılabilir olduğuna kanaat getirdik ve 2016 yılının Şubat ayında resmi olarak İKİE Asansör Mühendislik adıyla fi rmamızı kurduk. Temel faaliyet konumuz asansör kabinleri asansör yedek parçaları imalatıdır. Bunun yanında çeşitli çelik konstrüksiyon projelerimiz de oldu. Özel bazı makinaların imalatlarını yaptık. Şuan yoğun olarak asansör kabinleri üzerinde çalışmaktayız.

Firma olarak üretimini sağladığınız ürün ve hizmetleri anlatabilir misiniz?

İmalat ve montaj konusunda tecrübe sahibi olmamız, müşterilerimize avantaj sağladığı kanaatindeyiz. Müşterilerimiz gerekli ölçülerini tarafımıza bildirdiğinde, istediği özellik ve ölçüleri baz alarak,proje çizimi konusunda ve doğru malzeme seçiminde yardımcı oluyoruz. Bu hizmet aslında her satt ığımız ürün için, İKİE Asansör ile müşterileri arasında işe sağlam temeller atılarak başlanmasına ve bir güven ortamı doğurmasını sağlıyor.Başlıca üretimini yaptığımız ürünler; asansör kabinleri, makine şaseleri, çerçeve konsollar, kabin ve ağırlık tamponları, raya bağlamalı dişlisiz makine şaseleri, kuyu bölmeleridir.

Firma olarak öne çıkan çalışmalarınız nelerdir? Yani sizi diğer fi rmalardan ayıran ürün ve hizmetleriniz nelerdir?

Türkiye ve dünya pazarında asansör sektöründe, montaj yapan fi rmalar ürett ikleri ürünlerin; hızlı, kaliteli, ekonomik ve yönetmeliklere uygun olmasını istemektedir. Güncel asansör yönetmelikleri artık asansör montajlarında kaynak kullanımını istememektedir. Buna rağmen cıvatalı ürünlerin tasarımı ve imalatlarıçok az sayıda fi rmatarafından yapıldığı için piyasaya yeterli arzın sağlanamadığını düşünüyoruz. Bu anlamda kaynaksız ve tam anlamıyla demonte ürünlerin tasarımını yapacağız.Asansör sektöründeki müşterilerimiz sadece asansör standart malzemeleri ihtiyacını karşılamayacak. Özel projelerde mühendislik hizmetleri istemeye başlayacak, ilerleyen dönemlerde bu ihtiyacın da giderek artacağını öngörmekteyiz. Bu değerlendirme sonucunda da; üreteceğimiz tüm ürünleri, müşterilerimizin isteği doğrultusunda tasarlayıp üreterek, pazardaki muhtemel ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı planlamaktayız.

İKİE Asansör 2016 yılını nasıl geçirdi? 2017 yılı için hayata geçirmeyi planladığınız ve başladığınız projeleriniz var mı?

Biz, imalatın zorluklarını yakınen yaşadığımız için, bu işe kolaydan başlayıp, eksiklerimizi görüp yatırımlarımızı bu doğrultuda yapmayı ve emin adımlarla yol almayı düşündük. 2016 yılı bizim için fazla beklentimizin olmadığı, özel işler yaptığımız, bunun yanı sıra rutin imalatın sürdüğü bir yıl oldu. Planladığımız gibi, 2017’ye yeni yatırımlar yaparak, imalat hacmimizi genişleterek başladık. 2017 Ocak ayı itibari ile asansör kabinleri yapmaya başladık. Kabin imalatı işine, kaliteden taviz vermeden, gününde teslimat yapma ilkesiyle başladık. Şuana kadar imalatını yaptığımız kabinler hakkında müşterilerimizden aldığımız geri bildirimler, bize işimize 4 elle sarılma imkanı sağladı. Artık görüyoruz ki yerli fi rmalar 2,0mt/ sn – 2,5mt/sn asansörleri kolaylıkla montajlayabiliyor. İmalatımızı sürekli geliştirerek müşterilerimizin yolunu açmayı yeğleriz.

Satış ve pazarlama ağınız ne şekilde ilerliyor? Bu konudaki hedefl erinizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Ürett iğimiz ürünlerin çoğunu Kepi Asansör aracılığı ile iç piyasaya sunmaktayız. Kendi pazarlama ekibimiz ise piyasaya sunulan ürünleri takibini yapmakta ve geri bilidirimleri fi rmamızda değerlendirme görevini üstlenmekte. Bizim gayemiz sağlam, güvenilir, kaliteli ürünler üretmek, yurtdışı pazarına atılım yapmak. 2018 yılı asansör fuarına katılabilmek için hazırlıklara şimdiden başladık. Ankara’da asansör kabini ve çelik konstrüksiyon alanında yeni bir marka yaratıyoruz.

Eklemek istedikleriniz…?

Sektörümüzün en önemli Dergisi olan Asansör Vizyon Dergisi’nin bu sayısında bizlere yer ayırmış olduğunuz ve fi rmamızı tanıtma imkanı sunduğunuz için, fi rmamız adına sizlere çok teşekkür ediyorum.

Categories:

Comments are closed